Артилерія Бельгії: сучасний стан

У 80-ті роки минулого століття армія Бельгії була єдиною армією НАТО, яка повністю перейшла на самохідну артилерію (за винятком однієї батареї 105-мм гаубиць М101 в парашутному полкові командос). Станом на 1989 рік дві її мотопіхотні дивизії мали по 48 155-мм САУ М109А2, в корпусній артилерії було ще 48 таких САУ, 12 203-мм М110А2 і чотири пускові установки тактичних ракет "Ланс". Що ж зараз?
Кілька фото з параду 21 липня 2018 р.
 Найважча артсистема сучасної бельгійської армії - 105-мм гаубиця LR 1 французького виробництва. Тягач - бронеавтомобіль "Дінго 2" німецької продукції.
 120-мм міномет RT F1 на буксирі в "Унімога". Тут теж тягач німецький, а артсистема - французька.
А це гості параду - голландці з "Гелендвагеном" і 120-мм мінометом.

Номінально армія Бельгії має 24 105-мм гаубиці і 30 120-мм мінометів. Реально в строю - по одній батареї тих і тих систем в єдиному Артилерійському батальйоні в Брасхааті. Була в ньому ще батарея ПЗРК "Містраль", але її розформували 31 грудня 2017 р. Ось така фігня, малята... На тлі закупівлі Литвою німецьких Панцергаубиць, а Естонією - корейських Тандерів, бельгійська арта виглядає нікчемно...

Якщо цікаво - можете глянути повний фоторепортаж і відео параду: https://www.armyrecognition.com/july_2018_global_defense_security_army_news_industry/analysis_belgium_army_parade_21_july_2018_armored_and_combat_vehicles_review.html
Одразу попереджаю: танків ви там не побачите. Їх бельгійська армія не має взагалі...

Оновлення від 17.05.2022


Бельгійці таки вирішили купити нормальні сучасні артсистеми - хоча й у мізерній кількості. В рамках франко-бельгійської угоди СаМо 2, підписаної буквально вчора, вони куплять дев'ять САУ Caesar NG у такому ж стандарті, як ті, що постачатимуться французькій армії (бельгійці вже не перший раз вдаються до такої уніфікації - як, наприклад, з закупівлею бронемашин "Ягуар" і "Грифон"). Вартість контракту - 62 мільйони євро.

На відміну від данських і чеських "Цезарів", франко-бельгійські використовуватимуть не чотиривісне шасі "Татра", а тривісне Arquus. Потужність двигуна становить 460 к.с. (на "Цезарі" першого покоління - лише 215 к.с.). Дворядна кабіна екіпажу - броньована. Ствол завдовжки 52 калібри забезпечує дальність стрільби 40 км (снарядами з донним газогенератором).

Планується, що "Цезарі" надійдуть на озброєння однієї з батарей Артилерійського дивізіону, а в другій залишаться 105-мм гаубиці LR 1.

Оновлення від 10.12.2023

Бельгійський уряд схвалив замовлення двох нових великих (звісно, в масштабах цієї країни) партій артилерійського озброєння. По-перше, бельгійці куплять 19 додаткових САУ Caesar NG. Загальна кількість таких самохідок буде доведена до 28-ми, а це вже - повноцінний артдивізіон плюс чотири резервні/навчальні системи. По-друге, замовлено 24 самохідних міномети Griffon MEPAC. Наразі незрозуміло, зроблене це замовлення в рамках контракту на 382 бронемашини Griffon, укладеного в 2018 р., чи це додатковий контракт.

Griffon MEPAC від базового варіанту відрізняється встановленим в десантному відсіку 120-мм напівавтоматичним мінометом 2R2M з дальністю стрільби 15 км і швидкострільністю 10 пострілів на хвилину. Тут же розташована і боєукладка для мін. Вогонь ведеться через великий двостулковий люк в даху. Ця версія також озброєна дистанційно керованим модулем з 12,7-мм кулеметом. Екіпаж МЕРАС складається з чотирьох бійців: механіка-водія, стрільця та двох мінометників. Крім Бельгії, такі самохідні міномети вже замовлені Францією (54 екземпляри з терміном постачання до 2027 р.

Шановні читачі, якщо моя писанина вас зацікавила – можете докинути трошки на книжечки: https://www.buymeacoffee.com/andrijkhar9

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Велика дурниця: самохідний міномет АМ120

Міномет М-240

Самохідний міномет: корейський підхід